Solved: Please help me answer the 3 questions, asked below. SYNTHESIS Refreshing beverages

Please help me answer the 3 questions, asked below.

SYNTHESIS

Refreshing beverages such as fruit shake and smoothies have become the quickest way to beat the heat, especially during dry season. Over the last two years, Pearly Shake has become known as a quench thirst for people living near Galas Market. With its affordable beverages ranging from ₱25.00 for the regular size shake and ₱30.00 pesos for large size shake with a topping of your choice. According to Ms. Analyn Lim, owner of Pearly Shake, her business makes ₱ 15,000 to ₱17,000 average sales per day. Pearly Shake offers variety of flavors (in powdered form) such as bubblegum,double-dutch, strawberry, vanilla, chocolate and ube.

As what the owner have said “a micro-scale business do not require much investment, an entrepreneur can start his own business with a small capital. Nowadays, customers have high tend to consumption product of milk and sugar but they have few choices to choose from so I set-up Pearly Shake try to create the demand for my customers”.

In addition, Analyn Cheng employs three personnel for her business. She pays them ₱ 250.00 per day inclusive of free breakfast, lunch, and dinner. Ms. Cheng usually travels from Galas Quezon City to Divisoria, once a month to buy powdered shake flavors, straws, plastic cups, sugar, cream, whole milk.

POINT OF VIEW

This final paper will take the point of view of Pearly Shake’s owner, Analyn Cheng.

STATEMENT OF THE PROBLEM

This paper’s approach emphasizes the importance of CVP analysis and how it ties directly into planning and control processes management must take in order to manage a successful business.

Question 1: In order to manage Pearly Shake successfully: How can Ms. Cheng fully improve the its pricing system?

QUESTION 2: Using the below information, determine the number of shakes you will need to sell to break even.

DIRECT MATERIAL INGREDIENTS Small (8 oz. size) Large (12.oz size)
Condensed Milk (₱ 41. 50 for 300 mL) 20mL or 0.676 fluid ounce 30 mL or 1.017 fluid oz
Sugar (₱500.00 for 15 lb bag = 30 cups) 1/2 cup of sugar 3/4 cup of sugar
Flavorings .25 per shake .40 per shake
Specialty Straws .75 straw .75 straw
Cups (100 8 oz. cups at a cost of ₱150.00)
Cups (100 12oz. cups at a cost of ₱185.00)
Fixed cost:
Rental Fee: ₱5,000 a month
Cleaning and other miscellaneous supplies ₱2,000 a month
Equipment: Industrial Milk Shake Maker: ₱2,500 per machine X 3 machine = ₱ 7,500
Equipment: Refrigerator : ₱4,500
Licenses and permits: ₱1,050 a year
Owner’s salary: ₱180,000 a year
Employees
Three full-time employees: each receiving a daily salary of ₱250.00

Question 3: Should Ana fully focused her time on this business?

OBJECTIVES

•         To create a strong product awareness.

•         To achieve an increasing number of loyal consumers.

•         To maintain a positive, strong growth of the micro-enterprise each year.

Expert Answer

ANS 2. BREAK-EVEN POINT IN UNITS = FIXED COSTS/ (SALES PRICE PER UNIT – VARIABLE COST PER UNIT)

BREAK EVEN POINT IN DOLLARS= SALES PRICE PER UNIT * BREAK EVEN POINT IN UNITS

FIXED COST= 60000+ 24000+ 7500+ 4500+ 1050+ 180000+ 250*365= 368300

TOTAL BEP= BEP1 + BEP 2

TOTAL BEP= BEP FOR 8OZ UNITS + BEP FOR 12OZ UNITS

VARIABLE COSTS(VC) FOR 8OZ= 20/300*41.5 + 1/60*500 + 0.25+ 0.75 + 150/100 = 13.6

VC FOR 12Z= 30/300*41.5 + 3/4/30*500 + .4 +.75+ 185/100= 19.65

assuming sales of 50% for both variants:

weighted avg sales price per unit= 25*.5+30*.5= 27.5

weighted avg variable cost per unit= 13.6*.5+19.65*.5= 16.625

BEP= 368300/ (27.5-16.625)= 33866.67 units

so the number of 8oz shakes= 16933.33 units and 12oz= 16933.33 units to break even

BEP in monetary terms= 16933.33* 25+ 16933.33*30= 931333.233

Ans 1: She can fully improve the pricing system by introducing Cost-based pricing where the price includes the cost of ingredients and cost of operating the business.

  • include a profit percentage with product cost
  • add a percentage to an unknown product cost
  • blend of total profit and product cost
Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!