Question & Answer: Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its averag…..

The Foundational 15 [LO1-1, LO1-2, LO1-3, LO1-4, LO1-5, LO1-6] The following information applies to the questions displayed below. Martinez Companys relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, Part 3 of 15 its average costs per unit are as follows: Average Cost Per Unit $5.60 $3.10 $1.40 $4.00 $2.60 $2.20 $1.20 $0.45 0.26 points Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Fixed selling expense Fixed administrative expense Sales commissions Variable administrative expense eBook Foundational 1-3 3. If 8,000 units are produced and sold, what is the variable cost per unit produced and sold? (Round your answer to 2 decimal places.) Variable cost per unit sold

Martinez Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: If 8,000 units are produced and sold, what is the variable cost per unit produced and sold? (Round your answer to 2 decimal places.) Variable cost per unit sold

Expert Answer

 

Direct Material $ 5.60
Direct Labor $ 3.10
Variable Manufacturing Overhead $ 1.40
Variable Administrative Expense $ 0.45
Sales Commission $ 1.20
Variable Cost Per Unit $ 11.75

Hence, the correct answer is $ 11.75

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Question & Answer: Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its averag…..
GET AN ESSAY WRITTEN FOR YOU FROM AS LOW AS $13/PAGE
Order Essay

Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!