Question & Answer: Joe Davies is thinking about starting a company to produce carved wooden clocks. He loves making the clocks. He sees it a…..

Joe Davies is thinking about starting a company to produce carved wooden clocks. He loves making the clocks. He sees it as an opportunity to be his own boss, making a living doing what he likes best. Joe paid $300 for the plans for the first clock, and he has already purchased new equipment costing $2000 to manufacture the clocks. He estimates that it will cost $30 in materials (wood, clock mechanism, etc.) to make each clock. If he decides to build clocks full time, he will need to rent office and manufacturing space, which he thinks would cost $2500 per month for rent plus another $300 per month for various utility bills. Joe would perform all of the manufacturing and run the office, and he would like to pay himself a salary of $3000 per month so that he would have enough money to live on. Because he does not want to take time away from manufacturing to sell the clocks, he plans to hire two salespeople at a base salary of $1000 each per month plus a commission of $7 per clock. Joe plans to sell each clock for $225. He believes that he can produce and sell 300 clocks in December for Christmas, but he is not sure what the sales will be during the rest of the year. However, he is fairly sure that the clocks will be popular because he has been selling similar items as a sideline for several years. Overall, he is confident that he can pay all of his business costs, pay himself the monthly salary of $3000, and earn at least $4000 more than that per month. (Ignore income taxes.) Required (a) Perform analyses to estimate the number of clocks Joe would need to manufacture and sell each year for his business to be financially successful: (i) List all of the costs described and indicate whether each cost is (1) a relevant fixed cost, (2) a relevant variable cost or (3) not relevant to Joe’s decision. (ii) Calculate the contribution margin per unit and the contribution margin ratio. (iii) Write down the total cost function for the clocks and calculate the annual breakeven point in units and in revenues. (iv) How many clocks would Joe need to sell annually to earn $4000 per month more than his salary?

(b) Identify uncertainties about the CVP calculations: (i) Explain why Joe cannot know for sure whether his actual costs will be the same dollar amounts that he estimated. In your explanation, identify as many uncertainties as you can. (Hint: For each of the costs Joe identified, think about reasons why the actual cost might be different than the amount he estimated.) (ii) Identify possible costs for Joe’s business that he has not identified. List as many additional types of cost as you can. (iii) Explain why Joe cannot know for sure how many clocks he will sell each year. In your explanation, identify as many uncertainties as you can. (c) Discuss whether Joe is likely to be biased in his revenue and cost estimates. (d) Explain how uncertainties and Joe’s potential biases might affect interpretation of the breakeven analysis results. (e) Use the information you learned from the preceding analyses to write a memo to Joe with your recommendations. Attach to the memo a schedule showing relevant information. As appropriate, refer to the schedule in the memo.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Question & Answer: Joe Davies is thinking about starting a company to produce carved wooden clocks. He loves making the clocks. He sees it a…..
GET AN ESSAY WRITTEN FOR YOU FROM AS LOW AS $13/PAGE
Order Essay

Hi i need with help the section B with the CVP calculation, highlighted in Bold

Expert Answer

 

(a) Variable cost per unit:
Material cost $30
Sales commission $7
Total variable cost per unit $37
Fixed cost per month:
Rent expense $2,500
Utility expenses $300
Salary of Joe $3,000
Sales persons salaries $2,000
Total Fixed cost per month $7,800
Sales price per unit $225
Variable cost per unit $37
Contribution margin per unit $188
Contribution margin ratio             0.8356 (Contribution Margin/Sales price)
Material cost Relevant Variable cost
Sales commission Relevant Variable cost
Rent expense Relevant Fixed cost
Utility expenses Relevant Fixed cost
Salary of Joe Relevant Fixed cost
Sales persons salaries Relevant Fixed cost
Cost of Plan Not Relevant Sunk cost
Cost of equipment Not Relevant Sunk cost
Cost Function:
Annual fixed cost $         93,600 (7800*12)
Y=93600+37X
Y=Total Cost
X=Variable cost per unit
Break even point in annual sales in units:
Sales Price per unit=$225
225X=93600+37X
X=93600/(225-37)= 497.8723404
Breakeven point in units 498
Profit required per annum $48,000 (4000*12)
Additional units to be sold for profit $255.32 (48000/188)
Total number of units required to be sold 754 (498+256)
UNCERTAINTIES:
Change in demand supply equation
Change in Sales Price
Actual cost of selling may be different
Cost of material may change
Rent and utilities expense may increase
COST NOT CONSIDERED:
Replacement of Equipment
Maintenance and repair of equipment
SALES UNCERTAINTIES
No market research is carried out
It is not sure what will be sales after festive session

Grand Paper Writers
Order NOW For A 10% Discount!
Pages (550 words)
Approximate price: -

Our Advantages

Plagiarism Free Papers

All papers are written by the best professional writers to ensure 100% originality. We always provide plagiarism reports whenever we deliver completed papers.

Free Revisions

All papers by Grand Paper Writers are completed and submitted on time. This timely delivery of papers gives you time to go through the paper before the official deadline.

Title-page

As an additional service, we will provide a title page that precedes the contents of your paper. Here, you will provide your personal details.

Bibliography

We also ensure that we provide an extra page for the references or bibliographies following referencing rules.

Originality & Security

At Grandpaperwriters.com, we guarantee students for the provision of security and original work. All your personal information is handled with confidentiality and is not shared with third parties. Additionally, we ensure that we provide original content with accompanying plagiarism reports to show originality.

24/7 Customer Support

Our customer support team is always available 24/7 to provide instant responses to any queries raised by students.

Try it now!

Calculate the price of your order

We'll send you the first draft for approval by at
Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

Grandpaperwriters.com has the best professional essay writers for quality services.

Pricing

Flexible Pricing

Here, a Grandpaperwriters.com, we do not compromise on the time of our clients. We always deliver all completed papers on or before the deadlines.

Communication

Admission Help & Client-Writer Contact

Grandpaperwriters.com provides an interactive portal where students can communicate directly to their writers.

Deadlines

Paper Submission

Here, a Grandpaperwriters.com, we do not compromise on the time of our clients. We always deliver all completed papers on or before the deadlines.

Reviews

Customer Feedback

Grandpaperwriters.com appreciates feedback from our clients to help us improve the delivery of essay writing services. As such, we are constantly changing our policies to ensure maximum customer and writer satisfaction.