Question & Answer: in manufacturing overhead costs during the current period. Overhead currently is applied to the pro…..

Cabat Company manufactures two products, Product C and Product D. The company estimated it would incur $189,910 in manufacturing overhead costs during the current period. Overhead currently is applied to the products on the basis of direct labor-hours. Data concerning the current period’s operations appear below:

Product C Product D
Estimated volume 4,400 units 3,600 units
Direct labor-hours per unit 2.40 hours 2.00 hour
Direct materials cost per unit $ 17.60 $ 30.90
Direct labor cost per unit $ 15.60 $ 12.00
Requried:
a-1. Compute the predetermined overhead rate under the current method. (Round your answer to 2 decimal places.)
Predertemined overhead rate ____ per DLH
a-2. Determine the unit product cost of each product for the current year. (Do not round your intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Product C Prodcut D
Unit Product Cost
b. The company is considering using an activity-based costing system to compute unit product costs for external financial reports instead of its traditional system based on direct labor-hours. The activity-based costing system would use three activity cost pools. Data relating to these activities for the current period are given below:
Activity Cost Pools Estimated
Overhead
Costs
Expected Activity
Product C Product D Total
Machine setups $ 13,390 230 240 470
Purchase orders 78,840 1,060 1,400 2,460
General factory 97,680 10,560 7,200 17,760
Total $ 189,910

Determine the unit product cost of each product for the current period using the activity-based costing approach. (Round your intermediate calculations and final answers to 2 decimal places.)

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Question & Answer: in manufacturing overhead costs during the current period. Overhead currently is applied to the pro…..
GET AN ESSAY WRITTEN FOR YOU FROM AS LOW AS $13/PAGE
Order Essay
Product C Prodcut D
Unit Product Cost

Expert Answer

 

Total estimated labor hours = 4400 x 2.4 + 3600 x 2 = 17760 hours

Predetermined rate = 189910 / 17760 = 10.69 per hour

C cost = 17.60 D.M+15.60 D.L + 2.4 hrs x 10.69 per hr = 58.86
D cost = 30.90 D.M+12.00D.L +2 hrs x 10.69 per hr = 64.28

2) The activity rates for each activity cost pool are as follows:

Machine setups 13390 470 28.49
Purchase orders 78840 2460 32.05
General factory 97680 17760 5.50
The overhead cost charged to each product is:
Product C Product D
Activity Amount Activity Amount
Machine setups 230 6552.55 240 6837.45
Purchase orders 1060 33971.71 1400 44868.3
General factory 10560 58080.00 7200 39600
Total 98604.26 91305.74
Overhead cost per unit
Product C: $98604.26 ÷ 4400 units = $22.41 per unit
Product D: $91305.74 ÷ 3600 units = $25.36 per unit
Using activity based costing, the unit product cost of each product would be:
Product C Product D
D.M 17.6 30.9
D.L 15.6 12
Manufacturing O.H 22.41 25.36
Total unit product cost 55.61 68.26

Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!