Question & Answer: Hello, I have trouble doing part a of my homework because I am not sure of how to…..

3 -The Gourmet Grill Company manufactures and sells two different types of grills: propane and electric. Each propane grill sells for $320 and costs $220 to manufacture. Each electric grill sells for $260 and costs $180 to manufacture. Each grill goes through four operations in the manufacturing process. The hours required by each type of grill in each of these manufacturing processes is summarized as follows: Hours Required per Unit Electric Manufacturing Process Machine Press Fabrication Assembly Testing Propane 2 4 2 3 In the next production cycle, there are 2,400 hours of machine press time available, 6,000 hours of fabrication, 3,300 hours of assembly, and 1,500 hours of testing capac- ity. Assume Gourmet Grill can sell everything it makes and would like to determine the production plan that would maximize profit. a. Form ulate an LP model for this problem

Hello, I have trouble doing part a of my homework because I am not sure of how to make the LP model.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Question & Answer: Hello, I have trouble doing part a of my homework because I am not sure of how to…..
GET AN ESSAY WRITTEN FOR YOU FROM AS LOW AS $13/PAGE
Order Essay

Thanks.

]3 -The Gourmet Grill Company manufactures and sells two different types of grills: propane and electric. Each propane grill sells for $320 and costs $220 to manufacture. Each electric grill sells for $260 and costs $180 to manufacture. Each grill goes through four operations in the manufacturing process. The hours required by each type of grill in each of these manufacturing processes is summarized as follows: Hours Required per Unit Electric Manufacturing Process Machine Press Fabrication Assembly Testing Propane 2 4 2 3 In the next production cycle, there are 2,400 hours of machine press time available, 6,000 hours of fabrication, 3,300 hours of assembly, and 1,500 hours of testing capac- ity. Assume Gourmet Grill can sell everything it makes and would like to determine the production plan that would maximize profit. a. Form ulate an LP model for this problem

Expert Answer

Answer

Question & Answer: Hello, I have trouble doing part a of my homework because I am not sure of how to..... 1

Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!