Question & Answer: he following information pertains to Mason Company for 2016:…..

The following information pertains to Mason Company for 2016:

Beginning inventory 96 units @ $ 20
Units purchased 318 units @ $ 30
Ending inventory consisted of 32 units. Mason sold 382 units at $60 each. All purchases and sales were made with cash. Operating expenses amounted to $3,000

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Question & Answer: he following information pertains to Mason Company for 2016:…..
GET AN ESSAY WRITTEN FOR YOU FROM AS LOW AS $13/PAGE
Order Essay

1. Compute the gross margin for Mason Company using the following cost flow assumptions: (1) FIFO, (2) LIFO, and (3) weighted average. (Round cost per unit to 3 decimal places and final answers to the nearest whole dollar amount.)

2. What is the amount of net income using FIFO, LIFO, and weighted average? (Ignore income tax considerations.) (Round cost per unit to 3 decimal places and other intermediate answer and final answers to the nearest whole dollar amount.)

3. Compute the amount of ending inventory using (1) FIFO, (2) LIFO, and (3) weighted average. (Round cost per unit to 3 decimal places and final answers to the nearest whole dollar amount.)

Expert Answer

 

Answer.
Cost of Goods Available for Sale
Explanation Units Unit Cost Total Cost
Op. Inventory 96             20.00              1,920
Purchases 318             30.00              9,540
Total 414            11,460
Calculation of Value of Sales
Explanation Units Unit Cost Total Cost
Sales 382             60.00            22,920
Total 382            22,920
Ending Inventory (In Units) = 32 Units
1. FIFO Method
Value of Ending Inventory
Date Units Unit Cost Total Cost
Purhases                         32             30.00                  960
Total                         32                  960
Cost of Goods Sold:
Cost of Goods available for sale            11,460
Less: Ending Inventory                  960
Cost of Goods Sold            10,500
2. LIFO Method
Value of Ending Inventory
Date Units Unit Cost Total Cost
Beg. Inv.                         32             20.00                  640
Total                         32                  640
Cost of Goods Sold:
Cost of Goods available for sale            11,460
Less: Ending Inventory                  640
Cost of Goods Sold            10,820
3. Average Cost
Average Cost Per Unit = $11,460 (Cost of goods available for sale) / 414 Units ( Units Available for Sale)
Average Cost Per Unit = $27.68116 or say $27.681 per Unit (Approx.)
Value of Ending Inventory = 32 Units X $27.681
Value of Ending Inventory = $885.7971 or say $886 (Approx.)
Cost of Goods Sold:
Cost of Goods available for sale            11,460
Less: Ending Inventory                  886
Cost of Goods Sold            10,574
Answer 1.
FIFO LIFO Weighted Average
Sales                22,920           22,920            22,920
Cost of Goods Sold                10,500           10,820            10,574
Gross Margin                12,420           12,100            12,346
Answer 2.
FIFO LIFO Weighted Average
Gross Margin                12,420           12,100            12,346
Operating Expenses                   3,000             3,000              3,000
Net Operating Income                   9,420             9,100              9,346
Answer 3.
FIFO LIFO Weighted Average
Value of Ending Inventory                      960                 640                  886

Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!