For each unit produced, the direct materials requirements are as follows: Direct material A ($5 per lb.) 3 lbs. Direct material B ($18 per lb.) 1/2 lb. The total direct materials purchases of materials A and B (assuming no beginning or ending material inventory) required for July production is a. $1,125,000 for A: $675,000 for B b. $1,170,000 for A: $702,000 for B c. $1,080,000 for A: $648,000 for B d. $1,080,000 for A: $1,296,000 for B
Expert Answer
production Budget | ||||||||
units | ||||||||
Expected sales volune | 76,000 | |||||||
Add ending inventory july 31 | 10,500 | |||||||
less Estimated inventory july 1 | -8,500 | |||||||
purchase required | 78,000 | |||||||
product A | product B | |||||||
purhased required | 78,000 | 78,000 | ||||||
for each unit materials required | 3 | 0.5 | ||||||
total materials required | 234000 | 39000 | ||||||
Cost per lb | 5 | 18 | ||||||
total cost of materials | 1170000 | 702000 | ||||||
option b is the answer |
Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Question & Answer: For each unit produced, the direct materials requirements are as follows: Direct material A ($5 per lb.) 3 lbs. Direct material B ($18 per lb.) 1/2 lb. The total…..
GET AN ESSAY WRITTEN FOR YOU FROM AS LOW AS $13/PAGE