Question & Answer: Dowell Company produces a single product. Its income statements under absorption costing for operation follow its first two years of 2816 2817 Part 1 of 2 Sales (S46 per unit) Cost of goods sold…..

Dowell Company produces a single product. Its income statements under absorption costing for operation follow its first two years of 2816 2817 Part 1 of 2 Sales (S46 per unit) Cost of goods sold ($31 per unit) Gross margin Selling and administrative expenses Net incone $1,812,eee s1,932,888 682,888 1,382,eee 330,eee 294,508 638,888 339,58e 299,see 2 points 35,see Additional Informetion eBook a. Sales and production data for these first two years follow. Print 2816 32.988 32,80e 22,ee 42.98e 2017 Units produce Units sold References b. Variable cost per unit and total fixed costs are unchanged during 2016 and 2017. The companys $31 per unlt product cost consists of the following Direct materials pirect labor variable overhead ixed ovenhead (ss2e,ees 2,eed unis orai produer cost per unit

media%2Fe08%2Fe087c579-bc00-4bb3-b5ce-f3

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Question & Answer: Dowell Company produces a single product. Its income statements under absorption costing for operation follow its first two years of 2816 2817 Part 1 of 2 Sales (S46 per unit) Cost of goods sold…..
GET AN ESSAY WRITTEN FOR YOU FROM AS LOW AS $13/PAGE
Order Essay

media%2Fb74%2Fb7412486-d6e9-4438-8d27-96

Dowell Company produces a single product. Its income statements under absorption costing for operation follow its first two years of 2816 2817 Part 1 of 2 Sales (S46 per unit) Cost of goods sold ($31 per unit) Gross margin Selling and administrative expenses Net incone $1,812,eee s1,932,888 682,888 1,382,eee 330,eee 294,508 638,888 339,58e 299,see 2 points 35,see Additional Informetion eBook a. Sales and production data for these first two years follow. Print 2816 32.988 32,80e 22,ee 42.98e 2017 Units produce Units sold References b. Variable cost per unit and total fixed costs are unchanged during 2016 and 2017. The company’s $31 per unlt product cost consists of the following Direct materials pirect labor variable overhead ixed ovenhead (ss2e,ees 2,eed unis orai produer cost per unit

Expert Answer

 

SOLUTION

Dowell Company

Variable Costing Income Statements

(Amount in $)

2016 2017
Sales (A) 1,012,000 1,932,000
Variable Expenses:
Variable Production costs {($6 + $8 + $7) per units sold} 462,000 882,000
Variable Selling & Admn. Costs 49,500 94,500
Total Variable Costs (B) 511,500 976,500
Contribution Margin {C=A-B} 500,500 955,500
Fixed Expenses:
Factory Overhead 320,000 320,000
Fixed Selling and Admn. expense 245,000 245,000
Total Fixed Expense (D) 565,000 565,000
Net Income / (Loss) (C-D) (64,500) 390,500

Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!