Question & Answer: Consider the following schedule of information for two products: Cups and Dishes:…..

Consider the following schedule of information for two products: Cups and Dishes: ActivityAttyCost DriverProductCost Driv Product Line Cost Pool Line Quantity forPro duction Volume Product Line 30,000 6,000 10,000 3,000 Dishes Determine the shaping cost (activity cost) per unit for Dishes. Selected Answer: $2.50

why 2.50 is incorrect, what is the answer

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Question & Answer: Consider the following schedule of information for two products: Cups and Dishes:…..
GET AN ESSAY WRITTEN FOR YOU FROM AS LOW AS $13/PAGE
Order Essay

Consider the following schedule of information for two products: Cups and Dishes: Determine the shaping cost (activity cost) per unit for Dishes. Selected Answer: $2.50

Expert Answer

 

Answer is $3 per unit

Particulars Amt
Per Hour Rate                             2.50
No of Hours 6000
Total Cost Charged (A)                  15,000.00
No of Units (B)                     3,000.00
Per Unit (A/B)                             5.00

Working Note

Activity Cost Pools Activity Measures Overhead Cost Total Hours Per Hr
Shaping Machine Hours            90,000.00          36,000.00               2.50

Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!