Question & Answer: At the end of April, Ellis Company had completed Jobs 50 and 51. Job 50 is for 1,000 units, and job 51 is for 500 units. The following dat…..

Job Costs At the end of April, Ellis Company had completed Jobs 50 and 5t, Job 50 is for 1,000 units, and Job 51 is for 500 units. The following data relate to these two jobs on April 20, raw materials were requisitioned for production as follows: 300 units tor Job 50 at St0 per unit and 1,300 units for lob 51 at $18 par unit. During April, Ellis Company accumulated 500 hours of direct labor costsi on 3ab 50 and 500 hours on Job 51. The total direct labor was incurred at a rate of $12 labor hour for Job 50 and $24 per direct labor hour for Job s1. The predetermined factory overhead rate is s15.0o per direct labor hour a. Determine the balance on the job cost sheets for Jobs 50 and 51 at the end of Apiril Job 50 s 16500 Job 51 165 b. Determine the cost per unit for 3obs 50 and 5i at the end of Apri; Round al anawers to the nearost wthole cent ob 50 Job 51 s 46800 s 500

Job cost.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Question & Answer: At the end of April, Ellis Company had completed Jobs 50 and 51. Job 50 is for 1,000 units, and job 51 is for 500 units. The following dat…..
GET AN ESSAY WRITTEN FOR YOU FROM AS LOW AS $13/PAGE
Order Essay

At the end of April, Ellis Company had completed Jobs 50 and 51. Job 50 is for 1,000 units, and job 51 is for 500 units. The following data relate to these two jobs: On April 20, raw materials were for production as follow: 300 units for Job 50 at $10 per units and 1,300 units for Jon 51 at $18 per unit. During April, Ellis Company accumulated 500 hours of direct labor costs on Job 50 and 600 hours on Job 51. The total direct was incurred at a rate of $12 per direct labor hour for Job 50 and $24 per direct labor hour for Job $1. The predetermined factory overhead rate is $15.00 per direct labor hour. a. Determine the balance on the job cost sheets for Jobs 50 and 51 at the end of April. Job 50 Job 51 b. Determine the cost per unit for Jobs $0 and $1 at the end of April. Around all answers to the nearest whole cent. Job 50 Job 51

Expert Answer

 

a.

The balance on the job cost sheet for Jobs 50 and 51 at the end of April will be determined as follows:

Job 50 Job 51
Direct materials cost 300×10=3000 1300×18=23400
Direct labor cost 500×12=6000 500×24=12000
Factory overhead 500×15=7500 500×15=7500
Balance on the job cost sheet 3000+6000+7500=16500 23400+12000+7500=42900

b.

Cost per unit for Jobs 50 and 51 will be determined as follows:

Cost per unit for Job 50 = Total cost / Number of units = $16,500/1,000 units = $16.50

Cost per unit for Job 51 = Total cost / Number of units = $42,900/500 units = $85.80

Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!