Andretti Company has a single product called a Dak. The company normally produces and sells 60,000 Daks each year at a selling price of $32 per unit. The company’s unit costs at this level of activity are given below: $ 10.00 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Variable selling expenses Fixed selling expenses 4.50 2.30 5.00 ($300,000 total) 1.20 3.50 ($210,000 total) Total cost per unit $ 26.50 A number of questions relating to the production and sale of Daks follow. Each question is independent.
Expert Answer
Variable production costs | 16.8 | |
Fixed manufactuirng overhead cost | 3.75 | =(300000*75%)/60000 |
Variable selling expenses | 0.8 | =1.2/3*2 |
Total costs avoided | 21.35 |