Question & Answer: 6. (Appendix 10B) The Lahn Company produces and sells a single product. Standards have been established for the product as follows: Direct…..

6. (Appendix 10B) The Lahn Company produces and sells a single product. Standards have been established for the product as follows: Direct Materials Direet Labour Actual cost and usage figures for the past month follow Units Produced Direct Materials Used Diroct Materials Purchased Direct Labour Cost 750 4.000 kilograms $14.400 (4.500 kgs) $11.200 (2.000 hrs) Required: Prepare journal entries to record: a) The purchase of raw materials. b) The usage of raw materials in production. c) The incurrence of direct labour cost.

managerial accounting help asap?!

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Question & Answer: 6. (Appendix 10B) The Lahn Company produces and sells a single product. Standards have been established for the product as follows: Direct…..
GET AN ESSAY WRITTEN FOR YOU FROM AS LOW AS $13/PAGE
Order Essay

6. (Appendix 10B) The Lahn Company produces and sells a single product. Standards have been established for the product as follows: Direct Materials Direet Labour Actual cost and usage figures for the past month follow U’nits Produced Direct Materials Used Diroct Materials Purchased Direct Labour Cost 750 4.000 kilograms $14.400 (4.500 kgs) $11.200 (2.000 hrs) Required: Prepare journal entries to record: a) The purchase of raw materials. b) The usage of raw materials in production. c) The incurrence of direct labour cost.

Expert Answer

 

General Journal Debit Credit
a) Raw materials inventory($3.50 per kg. x 4,500 kgs) $15,750
Materials price variance $1,350
Accounts payable $14,400
(b) Work in process($3.50 per kg. x 5 kgs per unit x 750 units) $13,125
Materials quantity variance $875
Raw materials inventory($3.50 x 4,000) $14,000
(c) Work in process($5.50 per hr. x 3 hrs per unit x 750 units) $12,375
Labor rate variance $200
Labour efficiency variance $1,375
Accrued wages payable $11,200

Explanation:

Materials price variance = AQ(AP – SP) = 4,500(($14,400/4,500 kgs.) – $3.50) = $1,350 favorable

Materials quantity variance = SP(AQ – SQ) = $3.50(4,000 – (5 x 750)) = $875 unfavorable

Labor rate variance = AH(AR – SR) = 2,000(($11,200/2,000) – $5.50) = $200 unfavorable

Labor efficiency variance = SR(AH – SH) = $5.50(2,000 – (3 x 750)) = $1,375 favorable

Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!