Question & Answer: I am hoping for a step-by-step solution for this problem. (Horngren'…..

I am hoping for a step-by-step solution for this problem. (Horngren’s Cost Accounting 16th Edition – Chapter 2, number 45)

Atlanta Office Equipment manufactures and sells metal shelving. It began operations on January 1, 2017. Costs incurred for 2017 are as followed (V=variable, F=fixed):

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Question & Answer: I am hoping for a step-by-step solution for this problem. (Horngren'…..
GET AN ESSAY WRITTEN FOR YOU FROM AS LOW AS $13/PAGE
Order Essay

Direct marterials used – 140,000 V
Direct manfacturing labor costs – 22,000 V
Plant Energy Costs – 5,000 V
Indirect Manufacturing labor costs – 18,000 V & 14,000 F
Other indirect manufacturing costs – 8,000 V & 26,000 F
Marketing & distribution costs – 120,000 V & 43,000 F
Admin costs – 54,000 F

Inventory data:
Direct materials: beg inv = 0, end inv = 2,300 lbs
Work in process: beg inv = 0, end inv = 0 units
Finished goods: beg inv = 0, end inv = ?

Production in 2017 was 100,000 units. 2 pounds of direct materials are used for 1 unit. Revenues were 473,200. Selling price and purchase price remained stable throughout the year. Ending inventory of finished goods is carried at average unit manufacturing cost for 2017. Finished goods inventory at December 31, 2017 was 20,970.

1. Calculate direct materials inventory, total cost, December 31, 2017
2. Calculate finished goods inventory, total cost, December 31, 2017
3. Calculate selling price in 2017
4. Calculate operating income for 2017

Expert Answer

 

1. As 2 pounds of direct material are used for 1 unit of finished product, for 100,000 units it is 100,000 x 2 = 200,000 lbs of direct material used.

Cost of direct materials used = 140,000

Cost per pound = 140,000/200,000 = $ 0.70

Direct materials inventory at December 31, 2017 = 2300 lbs

Total cost = 2300 x 0.70 = $ 1610

2. Average unit manufacturing cost:

=(140,000 + 22,000 + 5,000 + 18,000 + 14,000 + 8,000 + 26,000) / 100,000 units

= $ 233,000/ 100,000 units

= $2.33 per unit

Finished goods total cost on December 31, 2017 = $ 20,970

Finished goods inventory in units = $20,970 / $2.33 = 9,000 units

3. Units sold in 2017:

Opening inventory + Production – Closing inventory = 0 + 100,000 – 9,000 = 91,000 units

Selling price in 2017 = Total Revenues/ Total Sales = $ 473,200 / 91,000 = $ 5.20 per unit

4. Computation of Operating Income for 2017:

Revenues (91,000 units sold x $5.20) $ 473,200

Cost of units sold:

Opening Finished goods as on January 1, 2017 $0

Cost of goods manufactured and available for sale $ 233,000

Ending Finished goods as on December 31, 2017 $ 20,970 $ 212,030

Gross Margin $ 261,170

Operating Costs:

Marketing and Distribution Costs (120,000+43,000) $ 163,000

Admin Costs $ 54,000 $ 217,000

Operating Income for 2017 $ 44,170

Still stressed from student homework?
Get quality assistance from academic writers!