Cost-volume-profit analysis
Name
Institution affiliations
Course
Date
Part I
Question 1
Break- even point units
Break-even point = fixed cost divided by contribution margin per unit.
Current selling price = $40
Less variable cost = $24
Contribution margin = ($40 – $24) = $16
Fixed cost = $270, 000.00
Current BEP (UNITS) = $270,000/$16 = 16,875
Mary’s proposal
Selling price = $38
Variable cost = $24
Contribution = ($38 – $24) = $14
Fixed cost = $294, 000
BEP (UNITS) = $294,000/$14 = 21,000
BEP Units change will be = (21000 – 16875) = 4125
Question 2
Margin of safety Ratio
Current
Actual sales: units = 20,000
Price per unit = $40
Total = 20,000* 40 = $800,000
Break even sales: units = 16,875
Price per unit = $40
Total = (16, 875 * $40) = $675000
Margin of safety = Actual sales less Break even sales = $800,000 – $675, 000 = $125,000.00
Margin of safety ratio = (Actual sales – break even sales)/actual sales *100 = $125,000/$800,000*100 = 15.625% = 16%
Margin of safety after Mary’s proposal
Actual sales: units = 24, 0000
Price per unit = $38
Total = $38*24000 =$912,000
Break even sales: units = 21,000
Price per unit = $38
Total = $38*21000= $798,000
Margin of safety = $912,000 – $798,000 = $114,000
Margin safety ratio = $114,000/$912,000*100 = 12.50% = 13%
Question 3
Cvp income statement
Current
Sales: Total units = 20,000
Cost per unit = $40
Total = 20000*$40 = $800000
Variable cost: units = 20,000
Cost per unit = $24
Total variable cost = 20,000*$24 = $480,000
Contribution margin = total cost of sales – total variable cost = ($800,000 – $480,000) =$320,000
Net income = contribution margin – fixed cost = ($320,000- $270,000) = 50,000
After Mary’s changes
Sales: total units = 24,000
Cost per unit = $38
Total = 24,000*$38 = $912,000
Variable cost: units = 24,000
Cost per unit = $24
Total = 24,000*24 =$576, 000
Contribution margin = $912,000 – $576,000 = $336,000
Net income = $336,000 -$294,000 = $42,000
Part II
Memorandum
Date: June 09, 2019
To: |
Manager |
From: |
Accounting Department |
Subject: |
Cost-Volume-Profit Analysis |
The advertising manager at bargain shoe store proposes the installation of a new lighting system. She also proposes an increase in the display space which will increase the fixed cost. In addition, Mary also proposes that there should be a reduction in the product’s price as well as an increase in sales volume by 20%. I have reviewed Mary’s proposed idea by conducting a cost-volume-profit analysis to do an estimation of the impacts of Mary’s proposal to the break-even – point as well as the margin of safety for the company. I have also prepared a cost- volume –profit income statement to see the effect of these suggestions on the net income.
The breakeven analysis can be said to be a financial technique widely used by managers in production and accounting to determine a certain point where a company is able to cover all its expenses and start making a profit (Tracy, 2004). The concept is based on categorizing both the variable costs and the fixed costs the two types of cost are compared with the sales revenue to determine sales volume level, the value of sales or production whereby the company makes neither profit nor loss.
According to my calculations above, the current break-even point is at 16, 875 units. If Mary’s suggestions are applied, the breakeven-point increases to 21000 units. Hence, the company is supposed to sell 4125 extra units to break-even. The primary cause of an increase in break-even is due to a decrease in selling price by 2% as well as an increase in fixed cost by $24,000
The margin of safety shows the total amount of sales which are above the breakeven point. Basically, the margin of safety shows the amount by which sales in a company could be reduced before the company gets no profits (Calandro, 2011). In my calculation, the current margin of safety is at 16%. When Mary’s changes are introduced, the margin of safety ratio drops to 13%. This means there is a decrease of 3%.
A CVP income statement only prepared for an organization’s internal use. In a CVP income statement, the expenses are either as a variable or as fixed (Choo & Tan, 2011). The above income statements show that the current net income of the company is higher at $50,000. If Mary’s changes are introduced the net income will decrease to $42,000. It indicates that there will be a decrease of $8,000 in net income if Mary’s changes are introduced.
According to the discussion and the calculations above, Mary’s suggestions should not be implemented because they will result in an increase in break-even point as well as a reduction in the margin of safety. The net income will also decrease by $8000.
References
Calandro, J. J. (2011). The margin of safety principle and corporate strategy. Strategy & Leadership, 39(5), 38-45.
Choo, F., & Tan, K. B. (2011). An Income Statement Teaching Approach for Cost-Volume-Profit (CVP) Analysis by Using a Company’s CVP Model. Journal of Accounting and Finance, 11(4), 23-36.
Tracy, B. (2004, 15 November). Conducting a Break-Even Analysis. Retrieved from Entreprenuer : https://www.entrepreneur.com/article/73782